Jak wykorzystać Facebooka do szukania pracy?


5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Podobno już teraz 20% amerykanów deklaruje, że obecną pracę znalazło za pomocą serwisów społecznościowych. Zachęcałem wcześniej i zachęcał będę dalej osoby, które chcą świadomie kreować swój wizerunek na rynku pracy do obecności w takich miejscach w sieci jak profeo.pl czy goldenline.pl.

Powyższa grupa osób deklaruje jednak (44% z nich) że pracę znalazły za pomocą… Facebooka.
Jak wykorzystać Facebooka do szukania pracy?
 
Na wstępie należy powiedzieć, że na tym najpopularniejszym serwisie społecznościowym świata również należy świadomie kształtować wizerunek swojej osoby. Zachęcam do przeglądnięcia swojego timeline’a okiem osoby rekrutującej (a jest to już na porządku dziennym także w Polsce). Warto usunąć kontrowersyjne wpisy czy zdjęcia- szczególnie jeśli aktualnie szukamy nowej pracy.
Co w zamian?
Jeśli w CV piszemy dla przykładu o hobby w postaci wycieczek górskich, warto na Facebooku mieć kilka zdjęć ze zdobytych szczytów czy trasę którą przemierzyliśmy zapisaną jako ślad gps.
Pracy dla mnie szukają…znajomi 🙂
 
Kolejna tendencja na rynku pracy to sytuacja w której pracodawca nie poszukuje jawnie pracownika, natomiast informuje swoich pracowników o wolnym wakacie. I prosi ich aby polecili odpowiednią osobę ze swoich znajomych na dane stanowisko. Sytuacja ta nie ma nic wspólnego z kumoterstwem czy nepotyzmem- osoby, które zostaną zatrudnione przechodzą wszystkie etapy rozmowy kwalifikacyjnej. Dla pracodawcy jednak liczy się sytuacja w której pokazuje zaufanie do swoich podwładnych oraz zyskuje pracownika, któremu może zaufać. Najczęściej osoby które proszone są o pomoc, zachęcane są do kontaktu z koleżankami i kolegami z poprzednich miejsc zatrudnienia. Z tymi o których wiedzą, że sprawdzą się na danym stanowisku.
I tu jest właśnie miejsce dla Facebooka czy innych serwisów społecznościowych. Poinformujmy swoich znajomych, że pracy szukamy. Określmy jakie stanowiska nas interesują. Tym samym zyskamy, iż w powyższej sytuacji będziemy mogli stać się osobą polecaną.
Zaprośmy naszych znajomych do szukania dla nas pracy. Z pewnością ułatwi nam to jej znalezienie.
Na koniec- warto też polubić „fanpage” firmy, do której aplikujemy. Da nam to szansę poznać więcej informacji o firmie co w konsekwencji zwiększy szanse na zatrudnienie.
5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *