Na temat listów motywacyjnych krąży wiele niedopowiedzeń.
Dla większości osób piszących ten dokument, mija się to z celem, gdyż są przekonani, że osoba rekrutująca całą swoją uwagę skupi na CV. I rzeczywiście często tak się dzieje.
W Internecie również można znaleźć różnice zdań na temat tego co w liście motywacyjnym powinno się znaleźć- część twierdzi, że jest to „pismo przewodnie”, inni, że należy w nim napisać o swoich motywacjach.
Ja skłaniam się ku temu drugiemu.
Co więc zrobić gdy list motywacyjny jest wymagany i rzeczywiście zależy nam na danej pracy?
Na wstępie należy sobie odpowiedzieć na pytania:
– dlaczego chcę pracować na takim stanowisku?
– dlaczego w tej firmie?
– dlaczego taka branża mnie interesuje?
– w jakim kierunku chcę się rozwijać?
– co jestem w stanie wnieść do danej firmy? (jakie korzyści z mojego zatrudnienia firma zyska?)
Polecam zastanowić się nad tymi pytaniami a odpowiedzi wynotować. To one właśnie staną się podstawą napisania listu motywacyjnego.
Większości pracodawców interesuje jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość za rok lub pięć lat. Czego chcesz się nauczyć i co zyskać. Proponuję aby na odpowiedziach na te pytania zbudować list motywacyjny. Musi on być oczywiście ściśle połączony z danym ogłoszeniem- ofertą pracy. Każdy list, podobnie jak CV piszemy indywidualnie.
Przykład:
Dlaczego uważam, że idealnie nadaje się na proponowane stanowisko?
Szukam nowych wyzwań, które pomogą mi w dalszym rozwoju zawodowym. Chcę jednak także wykorzystać dotychczasowo zdobyte doświadczenie, choćby to związane ze znajomością branży ……………………… Mam szereg pomysłów związanych z ……………………………. i chciałbym je realizować w pracy na rzecz Państwa firmy (albo firmy XYZ).