Jak napisać list motywacyjny?


5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Na temat listów motywacyjnych krąży wiele niedopowiedzeń.

Dla większości osób piszących ten dokument, mija się to z celem, gdyż są przekonani, że osoba rekrutująca całą swoją uwagę skupi na CV. I rzeczywiście często tak się dzieje.

W Internecie również można znaleźć różnice zdań na temat tego co w liście motywacyjnym powinno się znaleźć- część twierdzi, że jest to „pismo przewodnie”, inni, że należy w nim napisać o swoich motywacjach.
Ja skłaniam się ku temu drugiemu.

Co więc zrobić gdy list motywacyjny jest wymagany i rzeczywiście zależy nam na danej pracy?

Na wstępie należy sobie odpowiedzieć na pytania:
– dlaczego chcę pracować na takim stanowisku?
– dlaczego w tej firmie?
– dlaczego taka branża mnie interesuje?
– w jakim kierunku chcę się rozwijać?
– co jestem w stanie wnieść do danej firmy? (jakie korzyści z mojego zatrudnienia firma zyska?)

Polecam zastanowić się nad tymi pytaniami a odpowiedzi wynotować. To one właśnie staną się podstawą napisania listu motywacyjnego.

Przeczytaj też:  CV jako PDF

Większości pracodawców interesuje jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość za rok lub pięć lat. Czego chcesz się nauczyć i co zyskać. Proponuję aby na odpowiedziach na te pytania zbudować list motywacyjny. Musi on być oczywiście ściśle połączony z danym ogłoszeniem- ofertą pracy. Każdy list, podobnie jak CV piszemy indywidualnie.

Przykład:

Dlaczego uważam, że idealnie nadaje się na proponowane stanowisko?

Szukam nowych wyzwań, które pomogą mi w dalszym rozwoju zawodowym. Chcę jednak także wykorzystać dotychczasowo zdobyte doświadczenie, choćby to związane ze znajomością branży ……………………… Mam szereg pomysłów związanych z ……………………………. i chciałbym je realizować w pracy na rzecz Państwa firmy (albo firmy XYZ).

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że często jest tak, że naszą motywacją jest po prostu znalezienie jakiejkolwiek pracy i zarabianie pieniędzy potrzebnych do życia. Aby jednak się tak stało, polecam przygotować list motywacyjny wg. powyższych wskazówek.
Dlaczego?
Pamiętajmy, że dla osoby zatrudniającej (często właściciela firmy) ambicją jest znalezienie osoby, która będzie się z nią identyfikowała i chciała dla niej pracować. Dlatego w liście motywacyjnym musimy to udowodnić.
Zachęcam do komentowania i dzielenia się treścią tego wpisu. 
Jak za darmo zdobyć nowe umiejętności? POLECAM
Gdzie szukać pracy w Internecie? SPRAWDŹ
5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *